Červenec 2011

pohled nevidomého na posledního Pottera - mé dojmy z filmu

28. července 2011 v 10:38 | Pavelondra |  filmy
Poslední Potter
Dva týdny nazpět jsem byl v kině na posledním filmu ze série Harry Potter.
Zde mé krátké dojmy.
- dabing
Film jsem viděl v češtině, dabing jako vždy zklamal, dva dny na to jsem si ten samý film pustil v kinoripu v angličtině a zážitek z něj jsem měl o 100% lepší.
- Pokud jde o děj, film se drží knihy tak z 90%, až někdy do posledních patnácti minut, epilog zde vůbec nepočítám.
Těch posledních patnáct minut je dle mého názoru nejhorších 15 minut celého filmu.
V momentě, kdy se totiž Voldemort rozhodne, že je čas ukázat světu mrtvého Harryho a statečný Neville se mu postaví na odpor se to totiž celé zvrhne a do chvíle, než je Voldemort tuhej "což se mimochodem bez zrakového věmu filmu nedá vůbec poznat, kdy nastalo" panuje dle mého názoru diváka pouhého posluchače naprostý zmatek.
Zbytek filmu ale stojí fakt za to, obzvlášť některé momentky mi zůstanou v paměti na pořád.
Jsou to hlavně tři scény, první je část od chvíle, kdy Snape zdrhne z velké síně a zástupkyně ředitele organizuje obranu školy "rozpohybované sochy apod."
Druhá je flashback do Snapeových vzpomínek "myslánka, důvod proč Harry musí zemřít"
Třetí momentka, která mi z flmu utkvěla v paměti je okamžik, kdy jde Harry do lesa, aby se obětoval a potká Rona a Hermionu.
Tyhle tři scény jsou dle mého názoru nejlepší z celé série, je to však jen můj subjektivní dojem, konec konců jako vše, co v tomhle textu píšu.
- audiovizuální zpracování
Zvukově je Potter jako vždy na úrovni, od chvíle co sérii od pětky režíruje stejný člověk zůstaly některé zvukové efekty nezměněny "vysílání kouzel při soubojích" kvalita všech zvuků se nejvíce samozřejmě projeví v kině s prostorovým zvukem, kinorip je zde opravdu jen ubohou náhražkou.
Pokud jde o hudbu, řekl bych, že se docela povedla, i když samozřejmě na kvality prvních tří dílů určitě nemá. Ale i zde se najdou dvě či tři skladby, které stojí za to si poslechnout i samostatně mimo film.
Korunu všemu pak nasazuje epilog, který se mi líbil jen proto, že tam dali závěrečnou skladbu ze závěru prvního dílu celé série, což už samo o sobě vyvolává docela nostalgické vzpomínky.
- závěr.
Na Pottera určitě běžte, neříkám, že je to nejlepší film série, ale ani nejhorší. Pokud odpustíte, dle mě dosti fatální a odfláknutý konec, je opravdu na co se těšit.
A pokud to půjde, radím počkat si na kvalitní dvd či bluray verzi a to nejlépe s titulky a na domácím kině 5.1.
Je jen na vás, zda posledního Harryho shlédnete doma, v kině, v češtině či angličtině. Zda na něj budete koukat sami nebo s kamarádem či přítelem/přítelkyní. Faktem zůstává jedno. Harry Potter zkončil, jedna dlouhá, předlouhá série je za námi a my, milovníci fantasy se už můžeme nedočkavě těšit, kdy do našich kin vtrhne v roce 2012 na Vánoce konec světa... ech chci říct Hobit :D

není duch jako duch

13. července 2011 v 2:50
duchové
téma týdne jsou duchové.
Jo, všichni určitě budou psát o duších, jejich vyvolávání, strachu z nich a o rozmluvách s mrtvými.
Jenže milé dámy a milí pánové, račte mi prominouti, není duch jako duch.
Rozebereme si nyní, jaké duchy to můžeme v dnešních dobách potkat.
1. duch polohmotný.
Výskyt, Harry Potter a podobné fantasy. Může se pohybovat, mluvit provádět určité činnosti. Vzhledem ke své duchoidní podstatě nemůže jíst ani pít.
Nejznámějším duchem je například bezhlavý Nick z výše zmíněného Pottera.
2. duchové nehmotní či podoby měnící
Výskyt, kdekoliv jinde, nejvíce v lidské fantasii
¨tTihle duchoví jsou mnohem horší, než ti z první části. Lidi, kteří jsou zhulení, padlí na hlavu či neví, co se svým volným časem se je občas pokoušejí vyvolat. Různí okultisté, lidi, které posedla mánie jménem magie "ne ta Potterofilní, ta je totiž ještě bezpečná" a jiná individua mají za to, že vyvolali či rozmlouvali s duchem třeba takové Boženy Němcové, což je pro normálního člověka zcela jasné pominutí.
Takový duch může vypadat všelijak, světlo, postava. Také to mohou být různé pohyby, zhasnuvší plamen svíčky, zvuky. Dotyčného, který ducha zkouší vyvolat pak dokáže vylekat sebemenší nečekaná, jinak zcela přirozená událost.
3. duchové nejhroznější
Výskyt, kdekoliv, kdykoliv
Duch ale není jen nadpřirozené stvoření.
Duchem lze totiž označiti i druh lidského prdu.
Takový duch neboli ticháček se vyznačuje těmito vlastnostmi:
- je nenadálý, příjde rychle a vy se nestihnete ze společnosti, večírku, plesu, přednášky či pohovoru dostatečně rychle vytratit
- je tichý "jak z názvu vyplývá" nikdo nic nepostřehne dokud...
- smrad, který většinou takový duch způsobí je neskutečný a obzvláště v uzavřeném prostoru si jej za krátko každý všimne.
Jeho výhodou je ovšem jeho tichost, jste li ve společnosti více lidí a podaří-li se vám dostatečně dlouho nedáti na sobě nic znát, ni,kdo nemusí vědět, že jste džina z láhve vypustili vy.

nevýznamné ublognutí jednoho navrátivšího se z dovolené.

10. července 2011 v 18:31 | Pavelondra
nevýznamné ublognutí jednoho navrátivšího se z dovolené.
Jestli jste si vážení říkali, že je tenhle blog death, kaput či mrtvý, jste na omylu.
Jen prostě nebylo o čem tu psát, články, co jsem zveřejňoval byly poněkud jiného charakteru.
Ale, teď zas píšu, na soukromý blog, soukromé zážitky z dovolené.